2018 m. vasario 20 d.
 
Apie leidyklą
Anonsai
Naujienos
Leidiniai
Autoriai
Partneriai


Apie knygų centrą
Paslaugos
 
Užsiprenumeruokite naujienas!
 
El. paštasAPIE MUS RAŠO   

Milda Augustinaitytė. „Pakartotini tiražai - autoriaus sėkmės ženklas", žurnalas VEIDAS, 2008m. kovo 17d.

Lietuvoje populiariosios ir grožinės literatūros pakartotinių leidinių dalis kasmet vis didėja.
„Iš esmės tiek Lietuvoje, tiek Europoje pakartotiniai leidiniai sudaro maždaug 10 – 15 proc. knygų rinkos. Anksčiau nesiekė 10 proc.”,– sako leidyklos „Baltos lankos” vykdomoji direktorė Rasa Meiduvienė. Įdomu, kad pakartotiniai tiražai priklauso net nuo leidyklos: tarkime, „Šviesos” leidykloje kartojami leidiniai sudaro maždaug 8 proc. viso asortimento, o „Vagos ” – 17 proc.

Populiariausios – grožinės knygos

Svarbiausias kriterijus sprendžiant, ar leisti papildomą knygos tiražą – tai jos populiarumas. Vienas pavyzdžių – „Haris Poteris”. „Almos litteros” vyriausioji redaktorė Danguolė Viliūnienė sako, kad vien pirmųjų šešių šios knygos dalių leidykla yra išleidusi ir pardavusi apie 250 tūkst. egzempliorių.
O, pavyzdžiui, Johno Irvingo knygų bendras tiražas siekia 100 tūkst. egzempliorių. Nuolat kartojama ir Josepho Murphy knyga „Jūsų pasąmonės galia”, Patricko Süskindo „Kvepalai”, Sandros Brown bei Astridos Lindgren kūriniai. Iš lietuvių autorių šioje leidykloje populiariausios ir dažniausiai kartojamos autorės – Irena Buivydaitė ir Elena de Stozi.
„Baltų lankų” leidykla dažniausiai pakartotinai leidžia Sigito Parulskio kūrybą. Kai kurios jo knygos išleistos net po tris kartus. Iš užsienio rašytojų išskiriamas, žinoma, Haruki Murakami. Kai kurios jo knygos išleistos po 3 – 4 kartus.

Tikrasis perleidimas – klasika

Leidyklos „Vaga ” generalinio direktoriaus pavaduotoja Ramunė Kugytė mano, kad papildomi knygos tiražai – tai normalus reiškinys. O tikrąją knygos vertę nusako seno leidimo perleidimas. „Tai jau ištiktųjų yra autoriaus sėkmė: gera knyga, kuri patiko vienai kartai, bet ir kitos kartos nori ją
turėti savo lentynose,– teigia ji. – Pavyzdžiui, E.M. Remarque‘o, J. Verne ’o ir kitų klasikų knygos”.
R .Kugytė pastebi, kad pastaruoju metu, palyginti su 2000 m. senų knygų perleidžiama daugiau. „Tada leidykla “Vaga ” perleisdavo 1 –2 knygas per metus, o 2007-aisiais – 10 ”,– teigia direktoriaus pavaduotoja.

Mokslinės literatūros – mažiau

Tuo tarpu mokslinė literatūra pakartotinių tiražų sulaukia rečiau nei populiarioji. “Galbūt todėl, kad tai ne masiniam vartotojui skirtos knygos ”,– teigia „Šviesos ” direktorius Leonardas Armonas.
Jam pritaria ir „Eugrimo ” komercijos vadovas Saulius Petrulis, sakydamas, kad mokslo knygos Lietuvoje vis dar ieško savo skaitytojo. Rimtosios literatūros leidėjai dažniausiai papildomais tiražais leidžia vadovėlius ir žinynus. Pavyzdžiui, „Eugrimas ” po kelis kartus kartojo Gedimino Vitkaus „Europos Sąjungos enciklopedinį žinyną ”,taip pat „Mokomąjį anglų ir lietuvių teisės terminų žodyną”.
S.Petrulis pastebi dar vieną tendenciją – pasirodo, Lietuvos leidėjai leidinių tiražavimo nenaudoja kaip vadybos priemonės. „Visame pasaulyje populiaru iš pradžių išleisti gražią brangią knygą kietais viršeliais, kurią malonu laikyti namuose, o po pusmečio pakartoti tos knygos pigų leidimo variantą. Tai irgi yra papildomas tiražavimas. Tuo tarpu Lietuvoje yra kitaip: jeigu knyga išleista kietais viršeliais, pakartotinai ji bus leidžiama tokiu pat pavidalu,– sako S. Petrulis.– Vis dėlto mes išbandėme brangų ir pigų variantą leisdami Donaldo Trumpo bei Rudolpho Giuliani knygas. Ir tai, pasirodo, yra veiksminga.Aktualu
Nėra

Daugiau
VAGOS grupė, Gedimino pr. 50, LT-01110 Vilnius; Tel. +370 5 249 81 21; Faks. +370 5 249 81 22; El. paštas: info@vaga.lt