2018 m. vasario 21 d.
 
Apie leidyklą
Anonsai
Naujienos
Leidiniai
Autoriai
Partneriai


Apie knygų centrą
Paslaugos
 
Užsiprenumeruokite naujienas!
 
El. paštasAPIE MUS RAŠO   

 

Eglė Digrytė „Leidėjų džiaugsmas po Knygų mugės: žmonės buvo ištroškę knygų“, www.delfi.lt, 2010 m. vasario 22 d.

Sunkmečiu žmonės gręžiasi į kultūrinius ir dvasinius dalykus – tokia Vilniaus knygų mugės dalyvių pernai pastebėta tendencija šiemet dar sustiprėjo. Renginį aplankė rekordinis žmonių skaičius, o kai kurios leidyklos džiaugėsi savo stenduose sulaukusios tiek lankytojų, kiek anksčiau niekada nebuvo, ir pardavusios iki pusantro karto daugiau knygų, palyginti su 2009-aisiais. Skaitytojai šlavė ir naujienas, ir pigius seniai išleistus romanus, ir rimtąją literatūrą, ir meniškai apipavidalintas knygas vaikams.

Autografai padėjo išparduoti visas knygas

Keturias dienas vykusioje Vilniaus knygų mugėje apsilankė rekordiškai daug – 59,2 tūkst. žmonių, DELFI sakė parodų centro „Litexpo“ atstovė spaudai Rasa Keliuotytė. Anksčiau daugiausiai lankytojų buvo 2008-aisiais – 57,8 tūkst. Didžiausio skaitytojų srauto mugė sulaukė šeštadienį, Nekasdienių susitikimų dieną, – 19,3 tūkst., Ilgąjį penktadienį – 16,2 tūkst.

Šiemetė mugė nebuvo didžiausia nei pagal užimamą plotą, nei pagal dalyvių skaičių (jų buvo apie 200 iš Lietuvos, Lenkijos, Estijos, Baltarusijos, Japonijos, Italijos, Gruzijos), bet įvairių renginių – susitikimų su autoriais, knygų pristatymų, diskusijų, parodų, maisto gaminimo ir pan. – vyko net maždaug 350.

Lietuvos leidėjų asociacija mugės išvakarėse išplatino pareiškimą, kuriame skundėsi nuo praėjusių metų pradžios radikaliai pasikeitusiomis knygų leidybos sąlygomis. „Įvedus naują mokesčių sistemą, pasikeitus lietuvių kultūros finansavimo politikai ir smulkaus verslo rėmimo programoms, knygų leidėjai susidūrė su veiklos ir verslo problemomis, o skaitytojai – su išaugusiomis knygų kainomis bei knygų įvairovės mažėjimu.“

Bet panašu, kad nei mažėjantys atlyginimai ir augančios knygų kainos, nei į šeštadienį perkelta darbo diena žmonių neatbaidė nuo kelionės į knygų šalį. Kiek mažiau lankytojų mugėje buvo tik ketvirtadienį popiet ir kitų dienų rytais. Užtat penktadienį vakare ir šeštadienio popietę pro žmones teko brautis, o kelią prie kai kurių stendų skintis aktyviai darbuojantis alkūnėmis.

Leidyklos lankytojus viliojo kaip kuri išmanė: knygomis už 3-5 Lt, nuolaidomis iki 70-80 proc., ką tik išverstais pasauliniais bestseleriais, naujomis lietuvių autorių knygomis, autografus dalinančiais rašytojais. Pastarųjų kūriniai buvo parduodami ypač sėkmingai: Algimanto Čekuolio knygas skaitytojai šlavė šimtais, kunigo Antano Saulaičio knygelės „Kaip atrodo dvasios?“ nebeliko jam dar nebaigus dalinti autografų.

Didelė dalis žmonių naudojosi proga įsigyti pigesnių knygų ir nešiojosi ne po vieną maišelį su įvairių leidyklų logotipais.

Knygynuose prekyba apmirė

„Mugė buvo labai gera, knygų pirko kur kas daugiau, nei pernai, – beveik dvigubai“, – DELFI sakė leidyklos „kitos knygos“ vadovas Gediminas Baranauskas. Beje, net 2009 m., jau įsisiautėjus krizei, ši leidykla džiaugėsi maždaug 30 proc. išaugusia prekyba nei ankstesnėje mugėje, nors lankytojų tuomet buvo mažiau.

Pašnekovas teigė nepastebėjęs jokios pirkėjų elgesio tendencijos – žmonės pirko ir naujus, ir anksčiau išleistus skaitinius, ir po vieną, ir po kelias knygas. Itin populiarūs buvo leidiniai apie fotografiją, kurių ši leidykla yra išleidusi ne vieną.

„Buvo kur kas daugiau pirkėjų, palyginti su praėjusiais metais, – didžiulis srautas. Žmonės buvo ištroškę knygų, tarsi jų seniai nematę. Knygynuose pardavimai pastaruoju metu buvo itin prasti – gali būti, kad visi laukė mugės su mažesnėmis kainomis“, – svarstė G. Baranauskas. Anot jo, „kitos knygos“ didesnes nuolaidas taikė senesnėms knygoms, tuo metu naujesnės buvo siūlomos tik šiek tiek pigiau.

Vaikai tapo pagalbininkais

Leidyklos„Nieko rimto“ projektų vadovės Sandros Junevičiūtės žodžiais, šiemet jų stende pirkėjų buvo daugiausia per aštuonerius metus, o pajamos, palyginti su pernykšte muge, kuri buvo geriausia per trejus metus, išaugo apie 30 proc. „Pasikrovėme ir finansiškai, ir emociškai. Nesitikėjome parduoti tiek knygų“, – sakė ji.

Pernai S. Junevičiūtė pasakojo, kad žmonės pirko mažiau, bet brangesnių knygų. Šiemet tendencija pasikeitė – jie šlavė knygas, tačiau dairėsi pigesnių. 80-90 proc. leidyklos produkcijos sudaro vaikams ir paaugliams skirtos knygos bei kompaktinės plokštelės. Kai kurie jos gerbėjai šiemet nesikuklino ir įsigijo po dvi dešimtis knygų. Pašnekovė spėjo, kad žmonės tokiu būdu apsirūpino dovanomis Velykoms ir būsimiems gimtadieniams.

Stende tradiciškai buvo įrengtos erdvės prekybai ir žaidimams. Anksčiau „Nieko rimto“ organizuodavo renginius Vaikų scenoje, o šiemet nusprendė visą savo veiklą sutelkti stende. Vienintelis dailininkas ir rašytojas Kęstutis Kasparavičius su lankytojais kūrė Karališkąjį Baltąjį Sėkmės Dramblį kitoje salėje. Stende nuolat būdavo vienas ar kitas leidyklos autorius – jie bendravo su vaikais, karpė, piešė, skaitė, dainavo, dalijo autografus.

S. Junevičiūtė juokėsi, kad leidyklos darbuotojai pradėjo pažindintis su visomis pirkėjų šeimomis. Iš pradžių vaikai ateidavo su tėveliais, paskui – su seneliais, galiausiai dar grįždavo vieni. Vyresnieji, užaugę su „Nieko rimto“ knygomis, jau atsiveda jaunesnius brolius ir seseris. Pašnekovė prisiminę šešiametį Aleksandrą, kurį močiutė paliko leidyklos stende, o pati nuėjo ieškoti dovanų seneliui. Berniukas kantriai sėdėjo prie autografus dalijančio K. Kasparavičiaus, vėliau padavinėjo pardavėjams knygas ir maišelius. Tokių „pagalbininkų“ šį kartą atsirado dar du.

Rezultatai viršijo lūkesčius

„Suskaičiavę rezultatus likome maloniai nustebinti – jie viršijo lūkesčius“, – džiaugsmo neslėpė leidyklos „Vaga“ reklamos vadybininkė Jurgita Udrienė. Šiemet pardavimai buvo maždaug 45 proc. didesni nei pernykštėje mugėje. Nors buvo sunku prognozuoti, kiek lankytojų ateis šeštadienį, darbo dieną, bet akivaizdaus jų srauto sumažėjimo pardavėjai nepastebėjo.

Leidykla nusprendė vietoj išpardavimo akcijų savo stende suteikti galimybę įsigyti vertingų knygų už mažą kainą. Anot J. Udrienės, greičiausiai būtent tokia taktika lėmė gerus rezultatus.

Žmones labiausiai domino intelektualioji literatūra. Aktyviai pirkę Samo Savage'o knygą „Firminas“, skaitytojai ja dar labiau susidomėjo, kai šeštadienį buvo paskelbtas geriausių knygų septintukas, į kurį pateko šis ironiškas pasakojimas apie žiurkino erudito gyvenimą bibliotekoje. Jeano Paulio Sartre'o knygos „Šleikštulys“ sekmadienį jau nebebuvo, nes lankytojai išpirko visą tiražo likutį. Neblogai pirktos ir knygos iš psichologijos serijos (Donaldo Woodso Winnicotto „Žaidimas ir realybė“, Claude'o M. Steinerio „Scenarijai, kuriais gyvena žmonės“.

Iš populiariosios literatūros itin perkamas buvo naujausias Paulo Coelho romanas „Nugalėtojas lieka vienas“, bet tai leidyklos nestebino, nes jo kūryba visada sulaukia nemažo dėmesio.

J. Udrienės teigimu, su šiokiu tokiu nerimu mugėje buvo pristatyta lyderystės mokytojo Peepo Vaino pirmoji knyga „Svarbiausias klausimas“ (pernai Estijoje ji buvo trečia pagal populiarumą). Knyga į mugę buvo atvežta tiesiai iš spaustuvės, o knygynuose yra nemažai panašaus turinio literatūros, tačiau dėmesį pritraukti padėjo mugėje surengtas seminaras-diskusija.

Nemažo susidomėjimo sulaukė ir Karlo Marxo „Kapitalas“, bei Normano Davieso „Kariaujanti Europa“, kurias aktyviausiai pirko akademinis jaunimas.

www.delfi.ltAktualu
Nėra

Daugiau
VAGOS grupė, Gedimino pr. 50, LT-01110 Vilnius; Tel. +370 5 249 81 21; Faks. +370 5 249 81 22; El. paštas: info@vaga.lt