2018 m. vasario 21 d.
 
Apie leidyklą
Anonsai
Naujienos
Leidiniai
Autoriai
Partneriai


Apie knygų centrą
Paslaugos
 
Užsiprenumeruokite naujienas!
 
El. paštasAPIE MUS RAŠO   

Autorė: Margarita Narvydaitė


Pasimirė du senukai ir pateko į dangų. Danguje nieko netrūksta - pieno upės liejasi, medaus krantai, egzotiškos gėlės ir paukščiai širdį džiugina, angeliukai pečius masažuoja, visi norai pildosi vien pagalvojus. Nei rūpesčių dėl šildymo, nei dėl varganos pensijos... Senis atsisuka į savo bobutę ir sako:

- Motin, jau dvidešimt metų galėjom taip gyventi, jei ne tu - su savo mankšta ir sveika mityba!

 

Jei vis dar nepraradote noro mankštintis ir valgyti tik sveiką maistą - pakalbėkime apie Michal Tombak knygą "Kaip sveikai gyventi 150 metų" (išleido leidykla "Vaga").

150  metų (prisiminkime anekdotą) skamba grėsmingai!:) Tačiau dauguma tikriausiai numoja  ranka: "Ėt, dar vienas nevykusiai perdėtas rinkodaros triukas - niekas negyvena taip ilgai, visiška nesąmonė!"...

Pasakojimų apie įvairiausius, net virš 200 metų gyvenusius ilgaamžius pilnas internetas. Tačiau šių istorijų realumas nepagrįstas jokiais apčiuopiamais faktais.

Amerikiečių daktaras Joel D.Wallach, kuris 1991m. buvo nominuotas Nobelio premijai, tikina, kad  žmogaus genetinis gyvenimo trukmės potencialas šiandien sudaro 120-140 metų. Tai patvirtina ir nemažai kitų autoritetingų šaltinių. Wallach tvirtinimu galima išskirti tautas Rytuose, Tibete ir Vakarų Kinijoje, kurių atstovai gyvena taip ilgai. Nors kalbama, kad buvusioje SSRS gruzinai, armėnai, azerbaidžaniečiai, abchazai, vartojantys rauginto pieno produktus, taip pat pasiekai tokius ilgaamžiškumo rekordus.

Vakar pusrutulyje savo ilgaamžiais garsūs indėnai ir Ekvadoro gyventojai, gyvenę Anduose, pietrytinje Peru dalyje, o taip pat Titi- Kaka ir Mau-Piu gentys. Seniausios Titi-Kaka genties atstovai gyvena iki 120 metų. Ilgaamžių aptinkama ir Afrikoje.

Gineso rekordų knygoje šiandien minimas ilgiausiai gyvenęs žmogus sulaukė 115 metų.[http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/1/oldest-person-(male)). Vikipedijoje skelbiamame sąraše vyrauja 110 - 115 metų senoliai (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_the_verified_oldest_men].

Beje, "Respublika" 2009 - aisias rašė, kad lgaamžiškumo rekordas priklauso visai ne Amerikai ar Japonijai, o... Lietuvai! Gyventojų registro tarnyba skelbė, jog Šalčininkų rajone gyvena senolė, sulaukusi net 117 metų. Nepavyko rasti atsakymo, ar ir šiandien ji dar gyva.

Kadangi Gineso rekordai ir Vikipedija apsiriboja Vakarų pasauliu (menkai tikėtina, kad Tibeto atsiskyrėliams, kaip ir mūsų bobutei iš Šalčininkų, kiltų mintis rungtis dėl ilgaamžiškiausio žmogaus pasaulyje titulo), galima numanyti, kad 120 metų žmogui - tikrai ne riba. Lietuvoje dabar taip populiarėjantys žaliavalgiai taip pat tvirtina, kad pakeitus mitybos įpročius, žmogus gali gyventi visus 150-mt... Tad jei tik yra noras - čiupkite knygą ir siekite naujausio pasaulio rekordo:)

Dabar apie knygą. O ji - tarsi enciklopedija, apimanti visus gyvenimo būdo aspektus ir kupina vertingų patarimų, kurie išdėstyti ir išaiškinti nuosekliai bei paprastai, ir iš esmės neprieštarauja oficialioms medicinos teorijoms, nešokiruoja naujomis. Mokanti rūpintis savo kūnu (automobiliu juk rūpinamės - keičiame filtrus, papildome degalų atsargas...), kad jis ilgai ir darniai "važiuotų" per gyvenimą. Tai tarsi vakarietiškas ajurvedos ( tradicinės indų medicinos ) variantas.


M.Tombak'o dėstoma teorija, arba, pavadinkime, sveikatos filosofija man patraukli tuo, jog aprėpia visas žmogaus gyvenimo sritis - nuo mitybos, vidinės ir išorinės kūno higienos iki pozityvaus mąstymo. Šiuo aspektu knyga turi kur kas didesnę vertę, nei daugelis kitų sveikatinimą propaguojančios literatūros, peršančios mintį apie vienintelę, fantastišką ir nepakartojamą atradimą, padėsiantį būti sveikam ir laimingam.

Žinojimas - galinga jėga, iš nežinojimo pelnosi farmacininkai. Sunegalavę vietoje vaistinės suksite į vaisių ir daržovių skyrių. Pamiršite sintetinius vitaminus. Ir eiles poliklinikoje.

Visgi, autorius turi vieną ryškų trūkumą - savo žinias deklaruoja kaip panacėją kiekvienam be išimties, tarsi būtų užmiršęs, jog kiekvieno  žmogaus organizmas yra individualus ir labai priklauso nuo specifinių aplinkybių. Pavyzdžiui, išbandžiau siūlytą gydymą (gal tiksliau būtų sakyti - sveikatinimo priemonę) citrinomis. Tam tikra seka geriamos grynos, neskiestos citrinų sultys - nuo pirmos dienos dauginat jų kiekį iki 5, nuo penktos - vėl grįžtant prie vienos. Taip per dešimt dienų suvartojama trisdešimt citrinų ( rekomenduojama rudenį - gripo ir kitų peršalimo ligų profilaktikai, organizmo stiprinimui, kaip natūralus vitamino C ir kitų mikroelementų šaltinis). Pirmomis dienomis organizmas noriai priėmė šią rūgštį, tačiau įpusėjus pasakė - stop! Supratau, kad gavau tiek, kiek man reikėjo ir nebetęsiau. Neabejoju, kad yra žmonių, kurie negalėtų nuryti nė pusės stiklinės, o prievartaudami save suvartoti kelis kilogramus citrinų net pakenktų savo sveikatai. Tas pats ir su organizmo valymu, badavimu ir kitomis rekomendacijomis.

Gaila, bet pamiršta paminėti, kad nėra vieno vaisto visiems, ir kas vienam gali  būti gydančiu stebuklu, kitam - visai netiks.

Tad labai besižavintiems sveiku gyvenimo būdu ir norintiems gilinti savo žinias, rekomenduočiau eiti tiesiai prie ajurvedos - kurioje rasite viską, apie ką kalba Tombak'as ir daug daugiau.

Nors, tiesą sakant, ilgaamžiškumo ir sveikatos formulė ne tokia jau ir įmantri. Tai - fizinis aktyvumas, visavertė mityba, turiningas socialinis gyvenimas bei gebėjimas atsipalaiduoti ir... juoktis. Tai visų storų knygų, ilgų paskaitų, ir visų mokslininkų tyrinėjimų išvadų reziumė.

Iki susitikimo po 120 metų:)

 Aktualu
Nėra

Daugiau
VAGOS grupė, Gedimino pr. 50, LT-01110 Vilnius; Tel. +370 5 249 81 21; Faks. +370 5 249 81 22; El. paštas: info@vaga.lt